Google'da İlk Sayfada Çıkmak mı İstiyorsunuz?

Google'da ilk sayfada çıkmak konusunu ele alacağız. Web sitesi olanlar bunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler.

Google'da ilk sayfada çıkmak konusunu ele alacağız. Web sitesi olanlar bunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler. Çünkü dünyanın en iyi web sitesine de sahip olsanız insanlar sitenize ulaşamadıktan sonra, siteniz size hiç bir fayda sağlamayacaktır. İnsanların sitenize ulaşmasının sağlanması için Google de üst sıralarda çıkmak gerekir. Eğer bunu başarabilirseniz web sitenizin gerçek gücünü fark etmiş olursunuz. Ama bu işlemi yapmak öyle kolay değil. Her biri birbirinden mantıklı ve makul olan onlarca maddeyi beraber değerlendirelim. Emin olun bunları mantığıyla beraber kavrayıp uygularsanız sonuç başarılı olacaktır.

Hadi başlayalım o halde;

Google'yi Anlamak: Kendinizi Google nin yerine koyun hemen hemen herkes 1. sayfada çıkmak ister peki siz Google olsaydınız hangisini çıkarırdınız ? Her çıkmak isteyen siteyi mi yoksa o anahtar kelime ile en iyi sonucu ziyaretçiye sunan siteyi mi ? Tabi ki hak edeni yani aratılan anahtar kelime ile ziyaretçiye en iyi sonucu veren siteyi çıkartmak istersiniz değil mi ? Şimdi en iyi sonuca ulaşmak için neler yapabiliriz beraber inceleyelim.

Özgünlük: Az önce kendimizi Google nin yerine koyduk şimdi tekrar koyalım. Aynı anahtar kelime ile ilk sayfada yer almak isteyen yüzlerce site var diyelim. Bunların hepsi aynı içeriği birbirinden kopyalamışlar ve yazılar anahtar kelimeler neredeyse birebir aynı. Fakat bir tanesi tüm bunların dışında konuyu kendi cümleleri ile özgün olarak ele almış ve değişik bir sonuca ulaşmış google olsanız ona bir öncelik vermez misiniz ben olsam veririm. Google de benim gibi düşünüyor olmalı ki hep böyle yapıyor özgün içerikli siteleri daha üst sıralara yerleştiriyor.

Anahtar Kelime ile İçerik Uyumluluğu: Google de bulunmak istediğiniz anahtar kelime ile o bağlantıya tıklandığında çıkacak sonucun bir biri ile uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin biz bu yazımızda "Google'da ilk sayfada çıkmak" konusunu ele alacağız. Kısa süre içerisinde bu anahtar kelime ile listelendiğimizi göreceğiz. Ama web tasarım yazıldığında bu yazımız çıkmayacaktır. Dolayısıyla bu yazımızın anahtar kelimeleri arasına web tasarım yazmamızın bize bir artısı olmayacaktır.

Sitenizin Hızı: Google her zaman çok hızlıdır biz daha yazmadan ne yazmak istediğimizi anlamaya çalışır ve bu çalışmasında genelde başarılıdır. Hızlı olmaya bu kadar önem gösteren ve bunu başaran Google şüphesiz kriterleri arasında sitelerin hızı da yer almaktadır. Siz hiç en üst sıralarda yer alan sitelerin açılması için dakikalarca beklediğinizi gördünüz mü ben görmedim. Dolayısıyla Google de üst sıralarda çıkmak gibi bir niyetiniz varsa sitenizin hızlı olmasını sağlamalısınız.

Sitenizin Mobil Uyumlu Olması: Sizde takdir edersiniz ki artık insanlar internete bağlanmak için en çok akıllı cihazlarını kullanmaktalar. Tabi ki Google amcamız da bu durumun farkında. Mobil uyumlu olmayan bir site Google deki sıralamanızı düşürebileceği gibi mobil uyumlu siteniz de sıralamanızı iyileştirecektir.

Sayfadaki Resim Yazı Oranı: Sadece resimlerden oluşan bir sayfanın istenilen anahtar kelimeler ile ilk sayfada çıkması biraz zor gibi. Bazen bir resim onlarca satır yazının anlatmak istediğini tek başına anlatabilir ancak Google yine de işini iyi yapıyor ve istiyor ki o resmi anlatan bir de yazı olursa daha iyi olur. Dolayısıyla sadece resim galerisi gibi duran bir sayfadansa anlatılmak istenen konunun yanında resimlerle sadece desteklenmesi daha iyi olacaktır.

Sitenizin güvenlik sertifikasına sahip olması: Eğer kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabilen bir siteye sahipseniz. Sitenizin https: SSL sertifikasına sahip olması sıralamanızı iyileştirecektir.

Domaininizin Yaşı: İki tane aynı içeriğe sahip site düşünün birisinin domaini bir yıllık alınmış diğeri ise 10 yıllık alınmış olsun. Google nin bu sayfaları sıralarken domaini 10 yıllık alınmış olan siteyi üst sıraya koyması muhtemeldir. Çünkü 1 yıllık alınan domain 1 yıl sonra uzatılmayabilir kapanıp gidebilir, fakat 10 yıllık alınan bir domain daha uzun zaman burada olacak demektir. Dolayısıyla Google ilk sayfa deneyimi yaşamak istiyorsanız alan adınızı uzun vadeli almanızı öneririz.

Google'yi kandırmaya çalışmayın; Sitenizin Google de üst sıralara çıkması için çok fazla sayıda anahtar kelime, veya bu anahtar kelimeleri görünmeyecek şekilde gizlemek gibi kolay yollara başvurmayın. Emin olun Google amca bunu yemeyecektir. Bunun yerine çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri en iyi şekilde anlatır makaleler yazın. Mesela bu makaleyi ele alalım. Bu makale de "Google'da ilk sayfada çıkmak" anahtar kelime grubunu açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Şu anda Google de bu anahtar kelimeyi aratırsanız ilk sayfada çıktığını görürsünüz. Sonuç bu kadar basit.

Google araçlarını kullanın; Google amca sitenizi daha iyi optimize etmek için web yönetici araçları hizmeti ile bir çok konuda site sahiplerine yardımcı olmaktadır. Buradaki özellikleri kullanarak web sitenizi daha verimli hale getirebilir Google de üst sıralara çıkmak için gereken işlemleri yapabilirsiniz.

Peki bütün bu işlemleri kendiniz yapabilir misiniz ? İstesem yaparım ama zamanım yok dediğinizi duyar gibiyim. Dilerseniz siz sadece isteyin sizin için biz bütün bunlarla uğraşalım. Sitenizi Google de ilk sayfa da istediğiniz anahtar kelimeler ile çıkartalım.

Web Sitesi İçin Mobil Uyumluluğun Önemi

Günümüzde akıllı cihazlardan internete erişim sağlayanların sayısı oldukça fazla ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Neredeyse akıllı telefon kullanmayan kalmadı gibi. Bu durumda internet sitelerinin gelişen teknolojiye ayak uydurabilmesi açısından mobil uyumlu olması zorunluluk haline gelmeye başladı.

Mobil uyumluluğun önemini bir kaç başlık altında inceleyecek olursak:

Erişilebilirlik: Mobil internet kullanım oranının masaüstü bilgisayar kullanımının önüne geçtiğini biliyoruz. Bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bu kadar kullanıcıya kayıtsız kalmamak için veya mobil kullanıcıların sitenizden en iyi şekilde faydalanmaları için sitenizin mobil uyumluluğunu sağlamanızı öneririz.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) : Mobil site kullanım oranı artıkça web teknolojileri de bu yönde çeşitli geliştirmelere / güncellemelere başladılar. Teknoloji devi Google bunların başında gelmektedir. 2014 Yılından itibaren Google mobil uyumlu olmayan web siteleri webmaster araçları kullananlara yönelik uyarılarını gerçekleştirdi. Bu uyarıların ardından 2015 Nisan ayı itibariyle arama motoru algoritmasını, mobil uyumlu sitelere öncelik verecek şekilde güncelledi ve hayata geçirdi.

Görünüm: Mobil uyumlu olmayan sitelerin akıllı cihazlardaki kullanımı oldukça zordur. Mobil uyumlu siteler ise ekranın boyutuna göre şekil aldığından daha profesyonel ve etkileyici bir görünüm sağlanmış olur. Ziyaretçi aradığı her şeyi çok kolay şekilde bulup sitenizde daha verimli zaman geçirmektedir. Web sitenizin mobil ile uyumlu olup olmadığını yine Google'nin sunduğu mobil uyumluluk test aracı ile çok kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Web Tasarım
Web sitesi ile dünyanın her yerinden milyonlarca internet kullanıcısına erişebilirsiniz. Ürünlerinizi hizmetlerinizi diğer yollardan hiç erişemeyeceğiniz kitlelere ulaştırabilirsiniz. Web sitenizden ürünlerinizi hizmetlerinizi uzaktaki müşterilerinize kolayca sunabilirsiniz. Bir web sitesinin size kazandıracaklarını başlıklar halinde inceleyelim.

İletişim Kolaylığı:
Web siteniz aracılığıyla internet üzerinden firmanızı arayan kişiler kolaylıkla iletişim bilgilerinize erişebilir ve sizinle iletişim kurabilirler. Uzaktaki müşterileriniz yeni ürünlerinizi, hizmetlerinizi, firmanız hakkındaki gelişmeleri kolayca takip edebilirler.

Yeni Müşteriler:
Web siteniz aracılığıyla daha önce hiç ulaşamadığınız hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Dünyanın her yerindeki internet kullanıcıları ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili arma motorlarında arama yaptıklarında sizin web sitenize ulaşabilir ve size dönüş sağlayabilirler.

Web sitesi tasarımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

Bu makale de iyi bir web sitesi sahibi olmak için dikkat edilmesi gerekenleri başlıklar halinde inceleyeceğiz.

İsim ( Alan adı ) Seçimi
Alan adı seçerken seçeceğiniz alan adının telaffuzunun kolay olmasına dikkat etmelisiniz. Birisine web sitemizin adresini söylerken defalarca tekrar etmek zorunda kalmamalıyız. Seçeceğimiz alan adının web sitenizin genel içeriğiyle uyumlu olması arama motorlarında bulunabilme şansınızı arttıracaktır. Alan adınızın Türkçe karakter içermemesi veya elinizden geldiği kadar az Türkçe karakter içeren alan adı seçmeniz internet kullanıcılarının sitenize daha kolay erişebilmesini sağlayacaktır.

Sitenizin İçeriği
Ana sayfa:
Web sitenizin ana sayfası ziyaretçilere güven veren estetik tasarıma sahip, sitenin amacını en güzel şekilde anlatan bir sayfa olmalıdır. Gereksiz detaylardan uzak olmalıdır. Hava durumu, Saat, Tarih, ve benzeri siteyi daha kalabalık gösteren uygulamalardan uzak durmalısınız. Unutmayalım ki her bilgisayarın sağ alt köşesinde saat ve tarih yer almaktadır. Ayrıca bu tür detaylardan dolayı asıl vermek istenilen mesaj ikinci planda kalabilmektedir. Bir web sitesinin ana sayfası o sitenin vitrini niteliğindedir dolayısıyla sitenizin ana sayfasını sitenizin asıl amacını özet olarak ziyaretçilere sunmalıdır.

Hakkımızda Bölümü: Firmanız veya kurumunuz hakkında bilgi verirken; herkesin kolaylıkla anlayabileceği, uzun ve karmaşık cümlelerden uzak, kurumunuzu veya firmanızı en güzel şekilde anlatan genelde bir veya iki paragrafı geçmeyecek şekilde oluşan bir makale niteliğinde olmalıdır. Eğer daha fazla bilgi vermek istiyorsanız bu bölümleri Tarihçe, Misyon, Vizyon, gibi başlıklara ayırmanız ziyaretçilerin işini kolaylaştıracaktır. Hakkınızda bilgi verirken gereksiz bilgilerden ve abartıdan kaçınınız yazdıklarınızda abartı hisseden ziyaretçilerin güven konusunda tereddüde düşebilirler. Gerçek bilgilerden oluşan bir anlatım her zaman daha güvenilirdir.

Ürünler / Hizmetler: Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi anlatırken o ürünleri ve hizmetleri hiç bilmeyen kişilerin bile baktığında anlayabilmesine dikkat ediniz. Tanıtıma yönelik bir sayfa sahibiyseniz birbirine çok fazla benzeyen ürünleri koymanıza gerek yoktur bunun yerine o ürünün diğer çeşitlerinin de bulunduğunu belirten bir not yazmanız daha doğru olacaktır. Fakat eğer internet üzerinden online satış yapan bir web sitesine sahipseniz her ürünün fiyatı veya ölçüsü ayrı olacağından her ürünü ayrı ayrı yerleştirmeniz daha doğru olacaktır. Ziyaretçilerinizin aradığı ürünlere kolay ulaşmasını sağlayın ürünlerinizi anlaşılır bir şekilde kategorilere ayırınız veya ürünler bölümüne bir ürün arama formu yerleştiriniz böylece ziyaretçileriniz aradıkları ürünlere kolayca erişebilirler.

İletişim: Bir web sitesinin iletişim bölümü o web sitesinin bize göre en önemli bölümlerinden biridir. İletişim bölümünde insanların size en kolay yoldan ulaşmasını sağlamalısınız. İnsanlar sitenize girer ürünlerinizi veya hizmetlerinizi inceler ve sizinle iletişim kurmak isterler. İletişim bölümünde adres açık ve net bir şekilde yazılmalıdır hatta adresin daha iyi anlaşılabilmesi için o bölgenin krokisinin iletişim bölümüne yerleştirilmesi ziyaretçilerin işini kolaylaştıracaktır. Telefon numaralarınızı ve insanların size ulaşabileceği saatleri mutlaka belirmelisiniz. Ayrıca ziyaretçilerin size her türlü görüş ve önerilerini gönderebilecekleri bir iletişim formu da mutlaka olmalıdır.

Duyurular: Firmanız veya kurumunuz hakkında ki duyuruları sayfanızda belirmeniz takipçilerinizin sizin hakkınızda haberdar olmasını sağlayacaktır. Bu duyuruların sürekli güncellenmesi gerekmektedir.

Fotoğraflar & videolar: Sitenizde her şeyi en güzel şekilde anlattınız. fakat bunu görsel öğelerle desteklemeniz insanların anlatmak istediklerinizi daha iyi anlamasını sağlarsınız. Bazen bir fotoğraf sayfalarca yazıdan daha çok şey anlatır. Özellikle Türk milleti olarak okumayı ( özellikle uzun metinleri ) okumayı pek sevmediğimizi göz önüne aldığımızda görsel öğeleri kullanmamız çok yerinde bir davranış olacaktır.

Özgün Tasarım
Sayfanızın tasarımı firmanızın kurumsal kimliğini en iyi şekilde yansıtır nitelikte olmalıdır. Diğer görsel materyallerinizle uyumlu olmalıdır. Firmanızın kurumsal kimliğini oluşturan temel renkleriniz, logonuz, katalog ve broşür gibi görsel ögelerinizle uyumlu size özel özgün bir tasarımınız olmalıdır. Web tasarım firmaları fiyatları uygun verebilmek için genellikle önceden hazırlanan paket tasarımları müşterilere satmaya çalışmakta veya uyarlamaya çalışmaktadır. Bu tür tasarımlardan uzak durmalısınız. Paket tasarımlar kullandığınızda muhtemelen o paketin daha önce başka firmalara da satılmış olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu da sitenizin tasarımının benzerlerinin olduğu anlamına gelmektedir.

Özgün İçerik
Web sitenizde belirttiğiniz içeriğin size ait olmasına dikkat ediniz. Başka sitelerin içeriklerini kopyalayıp kendi sayfanıza yapıştırmayınız veya bu içerikleri kendinize göre uyarlamaya çalışmayınız. Bunun yerine anlatmak istediklerinizi kendi cümlelerinizle yazınız. Unutulmamalıdır ki özgün içerik her şeyden önce arama motorlarında bulunabilmeniz için çok önemlidir. Eğer başka bir web sitesinin içeriğini kendi sayfanıza yapıştırırsanız bu o kopyaladığınız sayfanın değerini yükseltecektir. Arama motorları bu konularda çok hassastır. Arama motorları bu konuda şöyle davranmaktadır, Bir web sitesinin içeriği kopyalanıp başka sayfalarda yayınlanıyor ise içeriği kopyalanan web sitesinin faydalı bilgiler verdiğini tespit edip o sayfanın kalite değerini yükseltmektedirler. Dolayısıyla arama motorlarında bulunmak istiyorsanız özgün içerik konusunda dikkatli davranmanız gerekmektedir. Özellikle arama motorlarında bulunmak istediğiniz anahtar için veya hizmet isimlerinizle ilgili detaylı yazılar yazarsanız bu kelimeler ile bulunabilme şansınız çok artacaktır.

Responsive Tasarım

Responsive Tasarım (Yani duyarlı tasarım), 3-4 yıldır geliştirilmesine rağmen ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan, teknolojik cihazlara göre otomatik boyutlanan duyarlı tasarım teknolojisidir. Daha önceleri mobil cihazlar için ayrı, küçük ekranlı cihazlar için ayrı, masaüstü cihazlar için ayrı tasarım yapıyorduk ve buna bağlı olarak ekstra zaman kaybı ve ekstra i gücü harcıyorduk. Bu teknoloji ile tek bir tasarımla tüm cihazlara özel web sitesi tasarlayabiliyoruz.

Son zamanlarda Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının mobil cihazların kullanım oranlarının hızla yükselmesine bağlı olarak sistemlerini mobil cihazları tanıyacak ve buna göre sonuçlar gösterecek şekilde geliştirmesiyle web siteleri için cihaz uyumluluğu önem kazanmaya başladı. Bu sayede arama motorlarını mobil cihazınızdan kullandığınızda arama motoru cihazınıza uyum sağlayan web sitelerini sonuçlarında daha iyi bir seviyede göstermeye odaklanıyor. Bu da sizi web sitelerini gezerken daha az yoruyor haliyle.

Gaziantep Web olarak biz de bu gereklilikten yola çıkarak yaklaşık 1 senedir ürettiğimiz projelerin mobil uyumlu olmasına özen gösteriyoruz. Çünkü bizi seçen müşterilerimizin hem masaüstü cihazlarda hem de taşınabilir cihazlarda en iyi olmalarını istiyoruz.

Bu arada kendi web sitemiz mobil uyumlu değil :). Bunun sebebi de müşterilerimizin bu tasarımda ısrarcı olmalarından kaynaklanıyor. Belki ileride tasarımı biraz daha geliştirip responsive haline getirebiliriz. Bu konuda sizin de bir tavsiyeniz ya da düşünceniz varsa, bizlere iletişim sayfamızdaki iletişim formunu doldurarak gönderirseniz seviniriz.

Gaziantep Web Tasarım

Gaziantep te web tasarımı 1990 lı yılların sonunda büyük firmaların web siteleri ile başlamış, her geçen gün web sitesi yaptıran firma ve kuruluşlar artarak devam etmiştir. Bu durum her şehirde olduğu gibi Gaziantep'te de yeni bir sektör ve iş dalının ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Web Tasarım Firmaları
İlk etapta bilgisayarcılar, internet kafeler, reklam ajansları, bu işi yapmaya çalışsa da bu şekilde yapılan işler pek sağlıklı olmamıştır. Hatta bu sektörün kalkınmasına gelişmesine engel olmuş ta diyebiliriz. Fakat sektöre en büyük darbeyi sözüm ona arada bu işi yapan ( öğrenciler, öğretmenler, bireysel çalışanlar ) kişiler vurmuştur.

Arada bu işi yapanlar fiyat konusunda daha hesaplı gibi görünse de firmaların kurumsal kimliklerine verdikleri zarar bazen parayla telafi edilemeyecek kadar büyük olmuştur. Neden darbe vurduklarına gelince web sitesi süreklilik isteyen bir iştir bir defaya mahsus değildir. Web sitesi yaptığını iddia eden bir çok şahıs ya bu işi çat pat biliyor veya hiç bilmiyordu, bu durumda yapılan web sitelerinde aşağıdaki sorunlar baş göstermekteydi,

Web sitesinin tasarımının çalıntı veya başka bir yerden alıntı olması yani firmaya özgün olmaması
Web sitesinin alan adı tescili ve hosting ücretlerinin yıldan yıla ödenmesi gerektiğinin bilgisinin verilmemesi ve bunun neticesinde firma sitelerinin kapanması
Web sitesini yapan kişinin askere gitmesi, veya şehirden ayrılması sonucunda işin yarım kalması
Domain transferi için zorluk çıkartılması
Bu sorunları yaşayan firmalarla hala karşılaşıyoruz.

Bizim bu konuda firmalara tavsiyemiz web sitesi ciddiye almanız gereken bir konudur. Çünkü firmanızın kurumsal kimliğini yansıdan belki de en önemli unsurdur. Özellikle sanayi şehri olan Gaziantep firmaları yüzlerce ülkeye ithalat & ihracat yaptığından yurt dışındaki muhatapları açısından web sitelerinin önemi daha da büyüktür.

Web sitenizi yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz:

Öncelikle ne için web sitesi yaptırıyorsunuz amacınız nedir: Web sitesi yaptırırken bir amacınız olmalı sektörden sektöre amaçlar değişse de değişmeyecek tek şey her firmanın Google de bulunmak istemesi Google de firma aratıldığı zaman aratılan firma web sitesi ile çıkmak ister. Bunun dışında çeşitli ihtiyaçlarınız doğrultusunda da web sitesi yaptırabilirsiniz.

Nasıl bir web sitesi yaptırmalısınız: Gereksiz detaylardan uzak amacınızı en iyi şekilde yansıtan ziyaretçilerin içinde kaybolmayacağı, firmanıza özgün bir web sitesi yaptırmalısınız. Yaptırdığınız web sitesi başka bir kaynaktan kopya edilmiş olmamalıdır. Özellikle google de bulunmak gibi bir iddianız var ise web sitenizin içeriğinin özgün olması hayati değer taşımaktadır.

Web sitenizi kime yaptırmalısınız: Web sitesi yaptırırken yapacak kişi veya firma çok önemlidir. Çünkü web sitesi bir defaya mahsus bir iş değildir. Bu nedenle web sitesini yaptırdığınız yerden aşağıdaki beklentileriniz olmalıdır.

Öncelikle sabit bir ikametgaha sahip bir firma olmalıdır. Dilediğiniz zaman ulaşabilmelisiniz. Sadece web sitesi işi yapıyor olması lazım. Çünkü asıl işi web sitesi olmayan firmalar bu iş için bir ekip kurmadığından web sitenizi zamanında ve eksiksiz yapamayabilirler. Daha önce yaptığı web sitelerini inceleyin referanslar bu işte en önemli kaynaktır. Google de istediğiniz anahtar kelimeler ile bulunabilme konusundaki deneyimlerini inceleyin. Çünkü Google de çıkmayan bir web sitesi çok ta verimli olmayacaktır. Web sitenizi yapacak firmanın günün teknolojilerini yakından takip ettiğinden ve ihtiyaçlarınıza cevap verebileceğinden emin olun. Firmanız için yaptıracağınız web sitesinden verim almak istiyorsanız bunlara dikkat etmenizi öneririz.

Cuma Bozkurt