Logo
Logo
Katalog Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?
Markalar, reklamlarını yapmak ve kendilerini anlatabilmek için kullandığı yöntemlerden birisi katalogdur. Kataloglar uzun ömürlü olması sebebiyle, çok daha kalıcıdır. Marka kimliği uygun bir katalog tasarımını düzenleyip, yaptırmak önemli ve faydalıdır. Bu sebeple Gaziantep başta olmak üzere tüm Türkiye’ye Gaziantep tasarım firması olarak, sizlere en doğru ve düzgün katalog tasarım hizmeti vermekteyiz. Bu makalemizde katalog ile ilgili bütün bilgileri paylaşmaya çalışacağız.
Katalog Tasarımı Nedir?

Katalog tasarımı ile alakalı bilgilere başlamadan, katalog ve önemi hakkında bilgi verelim. Katalog, şirket veya markaların ürünlerini ve vermekte oldukları hizmetlerin reklamını yapmak için kullandığı, katalog içeriğinin marka ya da ürün ile ilgili bilgileriyle dolu ve en ince ayrıntısına kadar basılan reklam amaçlı bir üründür. Birçok marka, katalog hizmetinden yararlanmaktadır. Çünkü markalar için katalog tanıtımının önemi büyüktür. Kataloglar marka ve ürünlerinizin tanıtımını yapmakla kalmaz. Ayrıca profesyonel bir şekilde ve içerikte hazırlanmış bir katalog, marka ve ürünleri tüketiciye anlatır.

Kataloğun içerisinde, firmanın ürünleriyle ilgili liste ve ayrıca firma hakkında tüketiciyi bilgi sahibi yapacak yazılar olmalıdır. Tüketiciler ile karşılıklı iletişim olmadan, ürününüzün tanıtımını en doğru ve güzel şekilde yapabileceğiniz bir yöntemdir. Ürünü ya da firmayı anlatım ve reklamını yapmak için broşür ve el ilanları dağıtmak seri ve kolay bir metot olsa bile, bu gibi tanıtım amaçlı yazıları birçoğumuz okumadan çöpe atıyoruz. Bu sebeple katalog tercih etmeniz önem arz etmektedir.

Katalog Tasarımı ve Önemi

Katalog tasarımının, firma ve markanız için önemi çok büyüktür. Katalog tasarımının en iyi biçimde yapılabilmesi ve tüketicilerin hafızasında kalabilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple, hedef kitlesine göre katalog tasarımı yaptırmanız en mantıklısıdır. Kurumsal yapınızla, katalog tasarımlarınız birbiri ile uyumlu olmalıdır. En önemlisi ise marka duruşu ve büyüklüğünü gözler önüne seren bir tasarım olmalı ki, tüketicinin hafızasında yer edinmelisiniz. Yalın ve özgün bir tasarım çalışması ve dolu bir içerikle yapılmış tasarımlar, marka reklamını ve en önemlisi müşteriden pozitif geri dönüşler alınmasına sebep olur. Çarpıcı ve iyi hazırlanmış kataloglar, tüketicinin zihninde yer ederek, marka ile tüketici arasında bir görünmeyen bir bağlanma olur. Marka değerinizin artmasını ile ürünlerinizin tanıtımını yapmak istiyorsanız, Gaziantep Tasarım markası olarak, Gaziantep ve Mersin illeri başta olmak üzere, Türkiye’nin her noktası ile iş yapabilme kapasitesine sahibiz.

Katalog Tasarımı Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Katalog yaptırma amacınızı ve katalog tasarımı bittikten sonra bu amaca hizmet edip etmediğini, tüketiciler tarafından rahat anlaşılıp anlaşılmadığı, tasarım ve dizaynı ile fark edici olup, tüketicinin zihninde yer edinmesi gibi etkenler önemlidir. Örnek olarak yaptırmak istediğiniz kataloğun amacı, ürün tanıtımı yapmaksa, katalogda tertipli ve fark edilir bir biçimde kataloğun sayfalarına konulmuş olması gerekir. Her sayfaya rast gele dağıtılmış şekilde konulan ürünler, tüketicinin dikkatini çekmeyecektir ve doğal olarak kataloğu incelemeden bir köşeye atacaktır. Ancak dikkat dağıtmayacak ve düzenli bir şekilde hazırlanmış bir katalog, tüketiciyi daraltmaz, ürün ve marka zihnine yerleşmiş olur.

Katalog Tasarımı İçin İpuçları

Profesyonel Resimler Kullanın: Kişilerin, yapmış olduğunuz kataloğu inceleyip ve içerisinden beğendiği bir ürünü alması için, o ürünün doğru bir aydınlatma ve doğru pozisyondan resminin çekilmiş olması lazım. Ürün resimlerinin detaylı ve net olması gerekir. Bu sebeple, resim çekimi üzerine profesyonel kişilerle çalışmanızı öneririz. Kataloğa koyulan ürünün en mükemmel biçimde gözükmesi için resim çekiminin önemi fazladır. Kataloğa koyduğunuz ürünün güzel gözükmesi tüketicilerde de faydası olacak. Şayet katalogda amatörce çekilmiş, ne olduğu belli olmayan ürünleri, kimsenin almasını beklemeyin. Bu sebeple kendiniz ürünlerin resmini çekmeye çalışmayın, bu işi profesyonellere yaptırın.

Yüksek ve Karlı Ürünleri Kataloğa Koyun: Kataloğa koyacağınız ürünleri iyi seçmelisiniz. Yanlış seçim yapmanız durumunda, katalog yaptırmanızın bir önemi kalmayacaktır. Bir ürünü ne kadar çok satmanız, o üründen çok para kazandığınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple kataloğa ürün koyarken, çok kar edeceğiniz ürünleri koymanızı öneririz. Kâr marjı fazla olan ürünlere, katalogdan daha çok alan ayırın. Ayrıca katalogda çarpıcı ve kilit alanlara bu ürünlerin tanıtımını koymanızda fayda var. Böylece kazancınız çok daha fazla artacaktır.

Koyacağınız Başlıklar Dikkat Çekici Olsun: Kataloğa koyacağınız başlıklar, tüketiciyi en çok hangi ürüne dikkat çekmenizi sağlayacaktır. Ya da katalogda satış bölümüne çarpıcı ve büyük başlıklar kullanmanız, tüketicinin o bölümü geçmeden sayfa atlamasını imkânsız hale getirecektir. Hangi alanda olursanız olun, müşterilerin dikkatini çekmek istiyorsanız cesaret sahibi ve dürüst olmanız gerekmektedir. Kullanacağınız başlıklarda, bunu okuyacak tüketici üzerinde güven hissini verebilmeye dikkat edin. Tüketiciye avantajlı gelecek başlıklar koyun ve bu şekilde zihinlerde yer edinirsiniz. Aynı zamanda tüketici ile markanız arasında güçlü bir bağ oluşur ki, zaten önemli ve istenen de budur.

Daha Fazla Teklif Yapın: Hazırladığınız katalogda, tüketicinin dikkatini çekebilmek için kampanya ve promosyon yapmalısınız. Bu şekilde tüketici tarafından cezbedici olan kampanya ve promosyonlarla satışlarınızı çok daha fazla arttırırsınız. Böylece tüketicinin her türlü beklenti ve isteklerini çok daha fazla oranda karşılayacak ve pazardan büyük bir pay alma şansınız olacaktır. Kalıcı ve dikkat çekici bir reklam unsuru olan kataloglarınıza kampanya, indirim ve promosyon koyarak, elinizde bulunan müşteri sayısının daha fazla artmasına sebep olur. Sektörde rekabetin fazla olduğu bu alanda bir adım öne çıkmak ve tüketiciyi etkilemek için büyük bir şans elde edersiniz.

Farklı Ol: Farklı olmak için şu ana kadar yapılmış olandan, daha değişik bir şeyler yapmanız gerekmektedir. Böylece rakiplerinizden farkınız olur. Bu yüzden değişik bir göz ile kataloglarınızı daha farklı yapmalısınız. Rakibinizden değişik olarak, bulunduğunuz sektörde hiçbir eşi ve benzeri olmayacak, çok farklı bir şekilde katalog dizaynınızı yapmalısınız. Müşterilerinize değişik bir açıdan ürünlerinizi tanıtmaya çalışın. Bu şekilde dikkat çekmeyi sağlayacaksınız. Bununla birlikte alacağınız siparişlerde göz görülür bir artış olacaktır. Gaziantep'de sektöre liderlik eden Gaziantep Tasarım, sizlere hiç yapılmamış katalog tasarımları yapmayı taahhüt ediyoruz.

Abartmayın: Kataloğunuza çok fazla ürün koymak, tüketicinin kataloğu incelerken sıkılmasına sebep olacaktır ve kısa bir zamandan sonra ilgisi dağılıp, kataloğa bakmayı bırakacaktır. Çok düzensiz ve kalabalık bir katalog içeriği, kataloğu okuyan kişilerin sıkılmasına ve bir süre sonrada kataloğu bir daha okumamak üzere kaldırmaya sebep olmaktadır. Bu sebeple katalog tasarımınızı güzel bir şekilde hazırlayın. Yazılar ve ürünlerin iç içe olmamasına dikkat ederek, belli aralıklar kullanmanızı öneririz. Böylece kataloğunuza göz atan birisi sıkılmaz ve kataloğu sonuna kadar ilgiyle inceler.

Birçok firma, tek bir ürünle çok daha fazla insana ulaşmayı hedeflemektedir. Bu yüzden katalog kullanıyorlar. Bu makalemizde sizlere katalog ile ilgili birçok bilgi ve ipucundan bahsettik. Katalog örneği için bizlere ulaşın. Gaziantep Tasarım olarak sizlere en güvenilir ve kusursuz hizmet vermek için buradayız. Özellikle Gaziantep olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanına hizmet vermekteyiz.