Logo
Logo
Marketing Pazarlama

Dijital medya ve sosyal medya mecralarının artması ile beraber uzmanların en çok gösterdiği konulardan biri de ‘’marketing’’dir. Facebook, Google, Instagram, Twitter, LinkedIn ve YouTube gibi mecralarda var olmayı amaçlayan markaların en başta içerik konusunda fark yaratması gerekiyor. Sosyal medya uygulamaları üzerinde takip edilecek süreç esnasında nasıl bir marketing stratejisi izlenmelidir?

Günümüzde internet kanallarına ve sosyal medyaya verilen önem her iş ve her sektör üzerinde gittikçe artmaya başlamıştır. Çevrimiçi dünya firmalarının hedef kitlelerine ulaşmak adına en önemli araçtır. Bu bağlamda üretimi yapılan her doğru şey şirketin büyümesine, imajının olumlu olmasına ve fark edilebilir olmasına sebep olur. Üretilen bu bilgilerin etkisi arttığı zaman marketingi de beraberinde gelmiştir. Alanında uzman bireylerin oldukça fazla bir şekilde önem verdiğin konulardan içerik pazarlaması ( Content Marketing ), hedef kitlenin etkilenmesi adına doğru stratejileri uygulamayı amaçlar.

Marketing Nedir?

Dijital medya veya sosyal medya mecralarında belirli bir plan bağlamında paylaşılan içerikleri, kitleye en doğru yoldan ulaştırma ‘’marketing’’ olarak adlandırılır. Marketing, satın alma eğiliminde bulunma, hedef kitleyi harekete geçirme ve doğru anahtar kelime ve marka sadakatiyle beraber doğru stratejiyi hedefler.

Marketing, geleneksel pazarlama yöntemlerinden oldukça farklıdır. Diğer bir adıyla içerik pazarlamada, talep edilenin kişiye sunulması yerine, kişilerin bir ürünü talep etme isteği sağlanır. Böylece satın alma eğiliminde bulunması da gözlemlenir. Doğru planlanmış bir marketing yöntemiyle hedef kitlelerin aklında bulunmayan ürünler onlara sunulur ve bu kişilerin o ürünlere ilgi duyması sağlanır. Böylece içeriğe konu edinmiş olan ürün, hedef kitlelerin gözünde de bir ihtiyaç durumuna gelmiş olur. Marketing konusunda kurumlar ya da markalar, bütün online uygulamalarını kullanarak hedef kitlelere ulaşmayı amaçlar.

Birçok işletme, sanal dünya içerisinde yer almak adına adeta bir yarış haline büründü. Fakat, internet dünyasında başka firmalardan ayrılmak ve oldukça önemli bir yer kazanmak adına doğru stratejinin uygulanması gerekir.

Marketing Neden Önemlidir?

Marketing konusunun stratejisi, firmaların kendilerine sadık olan müşteriler elde etmesi bakımından oldukça önem arz etmektedir. Müşteriler, sorunlarını çözebildiği ve fayda gördüğü takdirde şirket ile beraber çalışmaya devam eder. Bu durum, firmanın bilinirliği ile beraber gelir artışını da olumlu bir şekilde arttırır.. Doğru bir şekilde yapılan marketing, markanın tanınmasını ve arama motoru üzerinde önemli bir konuma gelmesini sağlar. Bu sayede şirket, saygın bir yer kazanmak adına en önemli adımlarından bir tanesini atmış olur.

Sosyal medya veya dijital medyada hedef kitlelere ulaşabilme ve ulaştıktan sonra doğru şekilde markaya sadakat oluşturma iyi bir marketingden geçer. Bu bağlamda marketing konusu aslında genel olarak bu işlerin bel kemiği konumundadır. Peki marketing neden bu kadar önemlidir?

Marketingin önemli olmasının sebepleri aşağıdaki gibidir:

Doğru bir içerikle, doğru hedef kitlelere ulaşma imkanı sağlar.
Doğru içerikle beraber hedef kitlenin markaya karşı olan bir sadakati oluşur.
Planlı içerikle müşteri üzerinde beklenti oluşturulur.
Markanızın bilinirliği artar.
Markanız en doğru şekilde konumlandırılır.
Doğru bir içerik pazarlaması ile beraber hedef kitle harekete geçirilebilir.

Marketing Stratejileri Nasıl Yapılır?

Marketing ile beraber içerik üretimi adına ilk olarak hedef kitlelerin çok iyi bir şekilde tanınması gerekir. Beklentilerin belirlenmesi, kitlenin tanınması ve doğru stratejilerin oluşturulması marketing konusunda temelin yer alır. Sonrasında ise bu bilgiler doğrultusunda ilk olarak içeriklerin itinalı bir şekilde hazırlanması gerekir. Müşterilerin hayat tarzına uygun bir şekilde işe yarar ve gerçekçi bilgiler kullanılır.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi: Markanın konumu bağlamında pazarlama hedefleri belirlenir. Bu markanın hangi kişilere veya gruplara hitap ettiği incelenir.

Strateji Oluşturma: Hedef kitlenin kimlerden oluştuğunu, içerikler beraber bu hedef kitlelere ne türde mesajlar verilmek istediği belirlenerek en doğru strateji oluşturulabilir.

İçerik Belirlenmesi: Hedef kitleye hitap eden içerikler; samimi, dolaylı değil net, harekete geçirici, çözüm odaklı ve yenilikçi olmalıdır.

Düzenli Analiz ve Raporlama: İçerikler yayınlandıktan sonra raporlamalar ve analizlerle hem ileriye dönük hem de geriye dönük marketing stratejileri oluşturulabilir.

Sosyal Medyayı Kullanma: Markanın sağlam temeller üzerine konumlanması adına sosyal medya platformları da kullanılarak başarı basamakları oldukça rahat bir şekilde çıkılır.

Influencer’lardan Yararlanın: Marketing konusunda oldukça büyük bir paya sahip bu pazarlama yöntemi, gelirleri en hızlı bir şekilde yenilikçi tarz olarak bilinmektedir.

Marketing Stratejisine Nereden Başlamalı?

Marketing konusunda sorulacak olan ilk sorularından birisi yeterli anlamda bir içeriğin sunulup sunulmadığı tarzında olmalıdır.

Hizmet ya da ürünleri web site üzerinde yeterli bir şekilde anlatılabildi mi? Bunun yanı sıra hedef kitleye ulaşarak, onlarında zihinlerinde kalıcı olundu mu? Bunlardan sonraki diğer adım ise sosyal medya üzerindeki varlıklarınız olacaktır. Markanız sosyal medya platformlarında ne derece etkin ve aktif? Eğer sosyal medya platformlarında yoksanız hemen hedef kitlelerinize ulaşabileceğiniz en uygun platform üzerinde profil oluşturmalısınız. Böylece marketing konusunun ilk adımları atılmış olacaktır.

Marketing konusunda birçok firma doğru bireyler iletişim kurmalı ve etkileşimlerinin artış göstermesi adına çalışmalarını yürütmektedir.

Marketing’in Temel Amaçları

Marketing konusunun temel amacını insanlar oluşturmaktadır. Bu konuda marketing konusunun en temel amacı insanları etkilemeye çalışmaktır. İçeriğin farkında olana dek bireyler sıradan bir tüketici konumundadır. İçeriğe maruz kaldıktan sonra ise potansiyel tüketici, içerikten etkilenerek hizmet ya da ürünü tercih etmesiyle beraber de müşteri konumuna gelir.

Marketing, hizmet ve satış sunan firmaların tercih edebileceği pek çok seçenekten birisi değil, zorunlu tercih etmeleri gerekli olan seçenek durumundadır. Çünkü tüketiciler satın alacakları ürünün niteliklerini ve özelliklerini tam olarak bilmek istemektedirler. Bu da ürüne yönelik olan değerli içerik aracılığıyla mümkün olabilmektedir. Marketingin amacı, kar elde edebilmektedir. Bu durumda tüketiciler ve müşteriler yardımcı, eğitici, sürükleyici, çekici ve bazen de güldürücü nitelikleri taşıyan içerik görme hislerini taşımaktadır. Bu strateji için ise iki farklı uygulama yöntemi bulunur.

Marketing sürecinin 4 tane temel amacı bulunur. Bunlar, müşteri bağlılığı, marka farkındalığı, olası müşterilerin ilgisini çekmek ve takipçilerler güven inşa etmektir.