SEO Hizmeti

Google ve diğer arama motorlarında bulunabilir olmak sizin de hakkınız. Üstelik SEO çalışması için bizi tercih eden firmalarımıza rakip analizi raporumuz hediye.

SEO

Sorularını sordunuz ve cevaplarını araştırmaya başladınız. Sonra arama motoruna “SEO Nedir?” yazdınız ve bu içeriğe ulaştınız. İşte SEO dediğimiz şey en özet anlatımıyla tam olarak bu. Web siteniz için hazırladığınız içeriğin arama motorlarında üst sıralarda yer alarak trafik ve etkileşim alması. Tabi Türkiye’de bir sektör haline gelen bu başlık için anlatacaklarımız bu kadar kısa değil 😊 Sizi temin ederiz bu yazıyı tamamladığınızda SEO’nun ne olduğu konusunda ciddi fikirler edinmiş olacaksınız. Daha fazla laf kalabalığı yapmadan içeriğimize geçelim.

Kısa Adıyla SEO, Uzun Adıyla Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO yani Search Engine Optimization kelimelerinin anlamı Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonudur.” E ben trafiğimi ve etkileşimimi sponsorlu reklamlarla hallediyorum da diyebilirsiniz. Fakat SEO bu trafiğin doğal şekilde elde edilmesi için yapılan faaliyetlerin tümüdür. Haliyle ücretli trafik ile istediğinizi elde edebilirsiniz bu bir tercihtir ancak doğal şekilde aynı trafiği elde etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz, okumaya devam edin.

SEO Sadece Trafik ve Etkileşim mi Kazandırır?

SEO size arama motorlarının sonuç sayfaları yani SERP üzerinden trafik kazandırır, bir blog yazarıysanız yorum ve abone kazandırır, bir e-ticaretiniz varsa müşteri ve satış kazandırır, bir marka haline gelmenizi sağlar ve doğru uygulamalarla dijital dünyanın zirvesinde yer almanızı sağlar.

Neden SEO’ya İhtiyaç Duyarız?

Amaç web sitenizin arama motorlarının sonuç sayfalarında (SERP) mümkün olan en üst sırada yer alması ise bunu ancak SEO ile yapabiliriz. Doğru içerikler, doğru uygulamalar ile yürütülen SEO işlemi size sürekli şekilde yeni ziyaretçiler kazandırır. Burada dikkat edilmesi gereken konu daha fazla ziyaretçi kelimesinin anlamsız ziyaretçi ile karıştırılmamasıdır. Çünkü SEO işlemleri sonucu web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin tümü bir araştırma sonucu gelecektir.

SEO, bir işlem değil birçok işlemin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu işlemlerin içerisinde her SEO Uzmanına göre farklılık gösterecek çeşitli teknikler ve stratejiler bulunmaktadır. SEO işlemleri sonucu web sitenize gelen kullanıcılar trafik oluşturmaktadır, dijital dilde bu ziyaretçilere organik ziyaretçi denmektedir. Organik ziyaretçileri doğal yollarla herhangi bir ücret ödenerek edinilmemiş ziyaretçiler olarak da tanımlayabiliriz. Web sitenizde sunduğunuz içerik pazarlamasını yaptığınız ürün ile ne kadar alakalı ise organik ziyaretçilerin o ürünü satın alma ihtimali daha fazladır. Ürün burada bir örnek olup hizmet veya abone olarak da düşünülebilir. İnsanların ürününüzü veya hizmetinizi satın alması dönüşüm oranının artması anlamına gelmektedir.

SEO bir rekabet ortamıdır. Sizinle aynı ürünü satan, aynı hizmeti veren birçok insanda sizinle aynı kelimelerde üst sıralamalarda çıkmak isteyecektir. Sürekliliği olmayan ve rekabet edilmeyen bir SEO kısa süre içerisinde olumsuz geri dönüşlere neden olacaktır. Rekabet etmek kelimesinden kastım rakiplerinize nazaran web sitenizin arama motorlarının gözünde daha anlaşılabilir bir yazılıma sahip olması ve içeriğinizin kullanıcılara sunulabilecek en kaliteli içerik olması. Zor olsa da günümüz dünyasında bir zaruriyettir, SEO yatırımı. Arama Sayfasının 1. Sırası hedef alınarak mücadele etmek ve gereklilikleri yerine getirmek web sitenizi her zaman en iyi konuma taşıyacaktır.

Arama motorlarının sizi anlayabilecekleri bir web siteye sahip olabilmek için öncelikle onların çalışma şekillerini ve prensiplerini bilmeniz gerekmektedir. Günümüz şartlarında arama motorlarının en büyüğü Google olduğundan birçok SEO uzmanı işlemlerini Google algoritma güncellemelerini baz alarak yapmakta ve Google’ın beklentilerini karşılamak için çabalamaktadır. Bu doğru bir yaklaşım olup Google için yapılan tüm değişiklikler tüm arama motorlarında da ciddi mesafelerin kat edilmesini sağlamaktadır. İçeriğimizde geldiğimiz noktada tüm çabamızın Google tarafından anlaşılmak olarak düşünebiliriz.

Google (Arama Motorları) Bizi Nasıl Anlar?

SERP sayfasında yer alan sonuçlar yazdığınız kelime ile en alakalı ve en kaliteli içerikleri listelemektedir. Bu bize üç şey öğretmektedir; içeriğimiz alakalı, anlaşılabilir ve okuyan ziyaretçiye yardımcı olması gerekmektedir. Google’ın çalışma mantığı gayet basittir aslında sadece kaliteye dikkat etmek işi büyük oranda çözecektir. Kalite kelimesini açmak gerekirse; web sitenin yazılımının kaliteli ve Google botlarını yormayacak şekilde olması, içeriklerde kaliteli ve optimize edilmiş özgün resimlerin kullanılması ve ziyaretçinin okuduğunda işini görebilecek kalitede yazıdır. Bunlar doğru şekilde bir araya geldiğinde uzun vadede başarısızlık imkansızdır.

Bir yerde para söz konusu ise orada mutlaka hile vardır. SEO sektörü içinde böyledir. İnsanlar web sitelerini yükseltebilmek için olur olmadık hilelere başvurmaktadır. Hileler kısa süre içerisinde işe yarasalarda arama motorlarının bu hilelere karşı önlem almak için algoritma güncellemesi yapmasıyla beraber işe yaramaz hale gelmektedir. Sadece işe yaramaz hale gelmesi gibi bir durum söz konusu olmayıp özellikle Google çok ağır yaptırımlar uygulayabilmektedir. Algoritma güncellemeleri kullanıcı dostu olup insanların en alakalı sonuçlara ulaşabilmeleri için önemlidir. SEO’nun sürekliliği de buradan gelmektedir. Bir algoritma güncellemesi ile milyonlarca web sitesinin sıralaması değişebilmektedir. Mücadeleye devam etmiyorsanız kaybetmeye başlamışsınız demektir.

HAYALLERİNİZE
ÇOK
YAKINSINIZ!

Projeniz İçin Teklif Alın:

     *Tüm alanları doldurmak zorunludur.